calypso kirjoitti:
Voisitko kuvailla millaisia Mimosa Pour Moi ja Piment Brulant mielestäsi on? Jäi kyllä harmittamaan etten kerennyt niitä napata alesta, en tosin tiedä olisiko ne edes vastanneet ennakko-odotuksiani ollenkaan, mutta silti..
Ehdin vasta nyt kokeilemaan Mimosa pour moita iholle. Mulla ei ole siis tästä tuoksusta aiempaa hajukokemusta, eikä muistakaan mimosoista. Kiinnostus on peräisin What should men smell like -blogista, jossa on siitä arvostelu. Tämä haisee mielestäni pehmeämmältä versiolta Bois farinesta. Siinä on päällimmäisenä jotain kosteaa, jotain tuorekurkun ja salmiakin väliltä. Pohjalla Bois farinen puuterimainen jauhoisuus. Tuoksu alkaa vähitellen makeutua hieman. Pitää varmaan vielä miettiä, mitä pullolla teen. Ajatuksena oli vähän, että annan sen ehkä joululahjaksi.
Piment brulantia en ole ehtinyt paljon kokeilla. Se tuoksuu mielestäni hyvin tummalta suklaalta, jossa on chiliä joukossa. Ostin pullon tammikuussa, eikä tuo suklaisuus ole oikein istunut kevääseen. Uskoisin, että syksyllä on enemmän tämän aika. Ei kuulu suuriin suosikkeihin talolta, mutta ei siinä ole mitään vikaakaan. Oikeastaan aika helppo tuoksu moneen verrattuna.
En tiedä, että tykkäänkö varsinaisesti L'Artisanista. Siellä on monia tuoksuja, joista en pidä tai ovat vähän hankalia. Pidän kuitenkin siitä, että L'Artisanilla on oma näkökulma, hienovaraisuus. Joskus tekee mieli laittaa tuoksua vähän isommalla pensselillä ja silloin valitsee Eldoa, mutta monesti riittää jokin paljon pienempimuotoisempi, jolloin L'Artisani toimii paremmin. Tuoksuissa ei ole yleensä mitään halpaa tai vastenmielistä, kun useissa nykyisessä designereissa on esimerkiksi teräviltä tuntuvia nuotteja. Monessa on kuitenkin sen verran jotain kiinnostavuutta, muutosta ja särmää, että niitä jaksaa pitää useamminkin. Mitään sellaista suursuosikkia, omalta jutulta tuntuvaa tuoksua, ei talolta kuitenkaan ole löytynyt. Ehkä noiden pullojen hinta on ollut osasyynä, että niitä on kerääntynyt enemmän kuin muilta taloilta.